Малин Інформ

Держава повертає кошти: що таке податкова знижка і як її отримати

Українці мають право повернути податки, сплачені до бюджету. Із заробітної плати кожного офіційно працюючого українця сплачується 18 % податку на доходи фізичних осіб. Саме їх частину органи фіскальної служби можуть повернути назад.

Це називається податкова знижка. Навчання, іпотечний кредит, придбачння житла і навіть переобладнання авто. За все це фіскальна служба повинна повертати гроші. Однак українці мало про це знають і практично не користуються такою можливістю. Як і за що можна отримати свої податки назад повідомляють у Малинському управлінні Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.

 

Від приватного садка до вищого навчального закладу

 

— Розкажіть більш детальніше для кого податкова знижка застосовується.

«Освіта – одна з підстав отримати податкову знижку. Якщо дитина навчається в приватному дитячому садку або школі, то батьки можуть отримати повернення податку. Те ж саме і при навчанні на контракті в ПТУ чи вузі.

Однак, є одне «але». Людина повинна працювати офіційно, оскільки податкова знижка – це повернення частини сплаченого роботодавцем податку на доходи фізичних осіб з офіційної заробітної плати. Тому підприємці і ті, хто оформлений за цивільно-правовим договором, не можуть отримати повернення податку. Отримати кошти можна тільки за навчання в Україні, а саме вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти. Для цього треба мати договір з навчальним закладом та квитанції, які підтверджують оплату навчання.

Хочеться окремо зазначити, що раніше ця норма (повернення коштів за навчання) стосувалась лише професійної (професійно-технічної) та вищої освіти. З 28 липня 2018 року норма Закону поширилась і на заклади дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти. Тому витрати, які платник податку матиме право включити до податкової знижки на користь цих закладів освіти, понесені після 28.07.2019р. за умови, що основним видом діяльності закладу є освітня діяльність» - повідомила Ірина Костюченко, головний державний інспектор сектору організаційного забезпечення.

 

— Чи може чоловік отримати податкову знижку за навчання своєї дружини?Хто може нею скористатись?

«Так, звичайно. Право на отримання податкової знижки мають тільки члени родини першого ступеня споріднення, тобто – чоловік, дружина, діти, батьки. Відповідно, якщо платник сплачував за своє навчання, навчання дружини, навчання дітей або батьків, для отримання податкової знижки він може звернутися до Малинського управління ГУ Державної фіскальної служби у Житомирській області за адресою: м.Малин, площа Соборна, 10 каб.16 (другий поверх)», – пояснює Ірина Костюченко.

 

— Чи можна оформити податкову знижку за своє навчання, яке закінчилось 5 років тому?

Ні, не можна. Податкову знижку за навчання напротязі 2018 року можна отримати з 1 січня по 31 грудня 2019 року. Якщо декларацію не подати до кінця 2019 року, знижка за  навчання в 2018 році втрачається і не переноситься на наступні роки. Враховується календарний рік (2018 рік), а не навчальний, який складається з двох піврічь за різні календарні роки. Виходить, один навчальний рік – це два різних податкових періоди.

 

— Яка процедура отримання податкової знижки?

Для отримання знижки треба мати відповідні документи.  (Дивіться нижче додаток 1)

З відповідними документами необхідно звернутися до Малинського управління, на основі яких заповнити податкову декларацію за 2018 рік та отримати кошти.

 

Податкова знижка на житло

Як повідомили в Малинському управлінні, податкову знижку можна отримати і на іпотечний кредит. Але не на вартість житла, а на суму сплачених банку відсотків за рік. Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла. Тобто, щоб отримати кошти, треба зареєструватися за адресою житла, придбаного за іпотекою. Якщо будинок будується, то в перший рік, як тільки людина отримала реєстрацію місцезнаходження (прописку), треба подати декларацію на податкову знижку з наростаючим підсумком за попередні роки сплати відсотків за кредитом. Якщо відсотки за кредитом у валюті, то сума платежів перераховується в гривні за курсом Нацбанку України, який діяв на день сплати відсотків за кредитом.

Податковою знижкою можна користуватися тільки протягом 10 років.

 

— Існують певні виключення?

Звичайно. Право на податкову знижку щодо сплачених за іпотечним кредитом відсотків мають платники податку, в яких договори на отримання кредиту на придбання (будівництво) житла відповідають одночасно наступним умовам: 

- у кредитному договорі має бути зазначено, що його видано на придбання (будівництво) житла, яке приймається кредитором у заставу;

- до кредитного договору в обов’язковому порядку має бути укладений договір іпотеки (застави) нерухомого майна, що придбавається чи будується, який є невід’ємним доповненням до такого кредитного договору;

- договір іпотеки (застави) обов’язково має бути нотаріально посвідченим; 

- кредит має бути отриманий від банку;

- договір про іпотечний кредит укладено на термін не менше, ніж на 5 років.

Розмір суми, яку може повернути держава, залежить від площі житла. Так, максимальна площа житла – 100 кв.м. Якщо площа більша, до неї застосовується понижуючий коефіцієнт. Щоб його розрахувати, треба максимальну площу поділити на фактичну. Наприклад, якщо квартира площею 120 кв.м, коефіцієнт становитиме 0,83 (100/120). Це означає, що держава поверне податок не на всю суму сплачених відсотків, а тільки 83% від них. Якщо площа купленої квартири менше 100 квадратів, коефіцієнт не застосовується.

Процедура для отримання податкової знижки аналогічна з процедурою отримання податкової знижки на навчання. Платнику необхідно звернутися до Малинського управління ГУ ДФС у Житомирській області, заповнити декларацію на підставі поданих документів (перелік необхідних документів — в додатку 2)

 

Податкова знижка на переобладнання автомобіля

Для українців вигода не тільки в тому, що переобладнання обіцяє суттєву економію витрат на паливо, але й громадяни мають право на додатковий бонус – вартість переобладнання можна включити до податкової знижки та повернути частину сплаченого за рік податку.

 

— Розкажіть більш детальніше про цей вид отримання податкової знижки…

Податкову знижку можна отримати за переобладнання транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. Такі витрати повинні бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

 

— Значна кількість громадян переобладнали своє авто на газове паливо. Як громадянину пітвердити своє переобладнання?

Процедура переобладнання транспортних засобів, зокрема, для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива, встановлена Порядком переобладнання транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2010 року №607 із змінами та доповненнями, відповідно до п.13 якого після переобладнання транспортного засобу власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження (далі – заява про проведення оцінювання). За результатами такого оцінювання видається:

- сертифікат відповідності – для переобладнаних автобусів та транспортних засобів, які переобладнані (за винятком транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива) суб’єктом господарювання, що має нормативно-технічну документацію на відповідний вид переобладнання, узгоджену з Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством інфраструктури України, і свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;

- акт технічної експертизи або сертифікат відповідності – для транспортних засобів, що переобладнані в індивідуальному порядку, а також для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива.

 

 — Який перелік документів необхідно мати при отриманні податкової знижки за переобладнання?

Процедура для отримання податкової знижки аналогічна з процедурою отримання податкової знижки на навчання, за іпотечний кредит. Платнику необхідно звернутися до Малинського управління ГУ ДФС у Житомирській області, заповнити декларацію на підставі поданих документів (перелік необхідних документів — в додатку 3).

 

— Повернення коштів за навчання, іпотечний кредит, переобладнання транспортних засобів. Це вичерпний перелік витрат, що включаються до податкової знижки? Чи є ще інші види витрат?

Так, на сьогоднішній день громадянин, який офіційно працевлаштований, отримує офіційну заробітну плату та утримує з неї податки, має право включити до податкової знижки наступні витрати:

 • на оплату допоміжних репродуктивних технологій;
 • на оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
 • на сплату страхових платежів та пенсійних внесків, сплачених страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення тощо;
 • на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податків або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), а також суму коштів, сплачених платником податку, визнаного в установленому порядку інвалідом, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних установ для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації тощо;
 • на перераховані (передані) кошти (майно) у вигляді пожертвувань (кошти, майно) або благодійних внесків неприбутковим організаціям тощо;
 • на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним;
 • на суму коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.

 

Резюмуємо – щоб оформити податкову знижку, треба звернутися до Малинського управління ГУ Державної фіскальної служби у Житомирській області за адресою: м.Малин, пл.Соборна, 10, каб.16 (2-й поверх). Там Вам безкоштовно та більш детально роз'яснять процедуру та алгоритм отримання податкової знижки з зазначених вище документально підтверджених витрат.

 

Додаток 1

Документи, як необхідні для отримання податкової знижки на навчання:

 

 1. Копії паспортних даних платника (того хто сплачував за навчання) – 1,2 сторінки та сторінка із зазначенням місця реєстрації проживання (прописки);
 2. Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (ідентифікаційний код);
 3. Копія договору з освітнім закладом (всі сторінки договору);
 4. Копії квитанцій про сплату за навчання, датовані 2018 роком;
 5. Довідка про доходи у вигляді заробітної плати за 2018 рік (із окремо вказаними: нарахованою заробітною платою, ПДФО та податковою соціальною пільгою);
 6. Копії документів, що підтверджують перший ступінь споріднення (свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб);

Реквізити банківського рахунку для перерахування коштів при застосуванні права на податкову знижку (куди будуть зараховані кошти за результатами декларування): номер рахунку, найменування в банку, МФО банку.

 

Додаток 2

Документи, як необхідні для отримання податкової знижки за користування іпотечним житловим кредитом:

 

 1. Копії паспортних даних платника – 1,2 сторінки та сторінка з позначкою про реєстрацію за місцезнаходженням житлового будинку (квартири, кімнати), щодо якого оформлено іпотечний житловий кредит;
 2. Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників  податків (ідентифікаційний код);
 3. Копія кредитного договору;
 4. Копія нотаріально завіреного договору іпотеки;
 5. Копії відповідних платіжних документів, в яких чітко визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом та прізвище, ім’я, по-батькові платника податку як платника цих процентів (рахунок з печаткою про перерахування коштів через касу, платіжне доручення банку з відміткою про перерахування коштів);
 6. Довідка про доходи у вигляді заробітної плати за 2018 рік (із окремо вказаними: нарахованою заробітною платою, ПДФО та податковою соціальною пільгою);

Реквізити банківського рахунку для перерахування коштів при застосуванні права на податкову знижку (куди будуть зараховані кошти за результатами декларування): номер рахунку, найменування в банку, МФО банку.

 

Додаток 3

Документи, як необхідні для отримання податкової знижки на переобладнання транспортного засобу:

 

 1. Копії паспортних даних платника – 1,2 сторінки та сторінка із зазначенням місця реєстрації проживання (прописки);
 2. Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (ідентифікаційний код);
 3. Копії квитанцій, що підтверджують витрати, понесені у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу (наприклад, таких, як квитанція банку про оплату вартості переобладнання або квитанція до прибуткового касового ордера автосервісу). Платіжні документи повинні містити П.І.Б. особи, яка декларуватиме податкову знижку.
 4. Копія сертифіката відповідності, виданого уповноваженими суб’єктами (випробувальною лабораторією (центром), органом з оцінки відповідності тощо);
 5. Копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
 6. Довідка про доходи у вигляді заробітної плати за 2018 рік (із окремо вказаними: нарахованою заробітною платою, ПДФО та податковою соціальною пільгою);

Реквізити банківського рахунку для перерахування коштів при застосуванні права на податкову знижку (куди будуть зараховані кошти за результатами декларування): номер рахунку, найменування в банку, МФО банку.

Слідкуйте за оновленнями на наших сторінках у Фейсбуці та Твіттері, а також підписуйтесь на наші канали у Youtube і в Telegram.

Читайте також:

Коментарі

Активний Малинчанин

Ініціативи

Загрузка...