Малин Інформ

«Шокувало ваше незнання англійської мови. У наш час це — неприпустимо!» Розмова з Катариною Добраш, волонтером із Сербії

У червні майже три тижні в Українківській ЗОШ Малинського району працював мовний табір «GoСamp», де учні мали змогу поглибити знання із англійської. Долучити школу до проекту допомогла місцева компанія «Форест Технолоджі». Весь цей час у таборі працювала волонтер із Сербії Катарина Добраш, яка допомагала дітям освоювати іноземну мову. Нам вдалося поспілкуватися із Катариною і запитати про її враження від роботи в таборі, від України. Висловлюю подяку директору Українківської школи Надії Богданець та вчителю англійської мови Ользі Оліфіренко за допомогу в організації та проведенні інтерв’ю.

— Катарино, як вам перебування в українській школі в ролі волонтера?

— Перше враження було не таким, як очікувала. Коли приїхала сюди, побачила сучасну школу — зовні і з середини, з комп’ютерним класом і спортивним залом. Спочатку діти були дуже сором’язливими, але поступово почали відкриватися.

— Очевидно, маєте фахову філологічну освіту?

— Зовсім ні. Наразі здобуваю дві освіти: навчаюся у школі медсестер та в університеті за напрямком «туризм». Працюю в одній організації і підпрацьовую весільним фотографом.

— Що ж спонукало стати волонтером?

— Вирішила присвятити себе волонтерській діяльності рік тому, коли почала працювати в Англії, в Саутгемптоні, за однією із програм. Дуже сподобалося навчати дітей, хотілося бути для них позитивним прикладом для наслідування, особливо у вивченні мови. Цей рік працюватиму в Україні, наступного, можливо, в іншій країні.

— Чому обрали саме Україну?

— Заходила на інтернет-платформи Erasmus+ та mladi.info, де є повний перелік програм і волонтерських рухів, у яких  могла брати участь. З 90 країн 86 не приймали волонтерів із Сербії. З тих чотирьох, які запрошували і мали бажання співпрацювати, були Албанія, Сербія, Косово й Україна. Я обрала Україну і не жалкую.

— Коли прибули в країну, що найперше привернуло увагу, здивувало?

— Було враження, ніби опинилася в Радянському Союзі. Коли їхала з аеропорту автобусом, всюди були однакові будинки, подумки дивувалася: «В якому я році, в яку епоху потрапила?».

— А як вам село Українка, Малин? Чи відрізняються наші села і провінційні міста від сербських?

— Зовні майже не відрізняються, але мені подобається ваша гостинність. Починаючи з першої зустрічі з сім’єю Даші — дівчини, в якої живу. Під час прогулянок із нею, її знайомі або родичі, коли нас бачать, запрошують до себе і відразу хочуть пригостити, нагодувати, щось показати, поговорити, чимось поділитися. У жодній країні, де була, такої гостинності не бачила.

— Легко було знайти спільну мову з місцевими?

— Насправді, мене шокувало ваше незнання англійської. У наш час це — неприпустимо! Поколінню наших батьків це ще можна пробачити, але молодь 16-17 років, вивчають її з молодших класів, але не спілкуються нею і навіть не знають елементарних фраз!  У сім’ї Даші мама й тато щодня намагаються вивчити якісь фрази англійською, а в молоді такого захвату немає. Жодної наполегливості, жодного бажання попрацювати над собою! Іноземців це відверто дивує. У вас часто говорять, що англійська все одно не знадобиться в житті. Але незнання англійської ускладнює життя — у подорожі, у бізнесі та просто на вулиці. До прикладу, можна загубитися в чужій країні, і тоді варіант: «англійська мені не потрібна» не пройде — якось же потрібно буде розпитувати і дізнаватися інформацію, яка тебе цікавить.

Коли почала працювати над своєю англійською, взяла участь в тижневому семінарі: побачила багато людей, які спілкуються нею на досить високому рівні, і це мене спонукало, приїхавши додому, почати вдосконалювати свої знання мови. Так мають робити й ваші діти.

Адже, коли перебуваєш в компанії, де всі спілкуються рідною мовою, але не говорять англійською, і ти не розумієш, про що йдеться, — почуваєшся некомфортно. І в таку країну не хочеться приїжджати. Тож кожен повинен вбачати в собі представника своєї країни: аби налагодити контакт із іноземцем, допомогти йому, й при цьому скласти позитивне враження про країну, її освічених громадян.

— Які загалом враження від України?

— Якщо говорити про людей, найбільше сподобалися, повторюся, гостинність і щедрість. В яку б країну не приїхала, всі ввічливі і посміхаються, але у вас, здається, якби сказала якійсь жінці, що мені подобається її блузка, вона б захотіла подарувати її мені.

Не подобається, що ви шукаєте когось крайнього у своїх проблемах, весь час нарікаєте, що вас хтось пригнічує тощо. Думаю, в першу чергу ви маєте шукати проблеми в собі, працювати над собою. Пригадую новину (здається, це був пост у Фейсбуці), де була репліка: «Ліс їде у Європу, а ти?». Ви маєте самі захотіти прямувати в Європу і докладати до цього зусилля, нікого і ніщо не звинувачуючи, і не шукати собі виправдань.

— Сербія й Україна мають схожі проблеми…

— Так, вони в нас дійсно схожі. Вас Росія з одного боку пригнічує, нас — Америка, але це політика, вона була і буде. Супротив має бути, в першу чергу, до себе, до своїх негативних рис. Конфлікти вичерпуються, з’являються нові, однак весь час шукати причини в зовнішньо- чи внутрішньополітичних чинниках не варто, натомість треба самому ставати кращим.

Наведу дещо смішний приклад. У Сербії транслювали венесуельський телесеріал «Касандра». Коли глядачі побачили, що в одній із серій її посадили у в’язницю, почали виходити на такі собі демонстрації, навіть писати листи Президенту Венесуели, щоб героїню випустили на волю. Звичайно, це кумедний випадок, але ви маєте проявляти громадську активність. Це ж стосується і вивчення мов, і самовдосконалення.

—  А в Сербії знають щось про Україну?

— Що стосується політичної ситуації в Україні, Криму, Донецьку, війни — у нас в курсі щодо цих подій. Існують навіть два «табори»: проросійський і ті, хто не підтримують таку позицію. Відомі співачка Руслана, деякі спортсмени, географічне розташування, столиця. Загалом, про Україну в Сербії дуже мало знають.

— Можливо, за час перебування в нас відкрили щось для себе з української культури, музики, кіно?

— Дуже подобається ваша музика, особливо сучасна. Сербська музика більш традиційна, консервативна. Мені й до цього подобалися пісні українських виконавців, але після візиту на дискотеку я відкрила для себе багато нових, які буду давати слухати своїм друзям, хоча і раніше їм «підсовувала» вашу музику.

— Чи зрозуміла вам українська мова?

— Сербська й українська — це слов’янські мови, вони дуже схожі. Правда, сербська більше схожа на російську, а коли розумієш її, можна зрозуміти й українську (очевидно, через українсько-російський суржик, яким продовжують у нас розмовляти — В.П.). Деякі слова звучать м’якше, деякі дещо інакше, ніж в сербській і російській, але відсотків 60-70 того, про що говорять, я розумію.

— Наостанок, все ж, англійська мова для вас не рідна. Що б порадили, аби вивчити її досконало?

— Найголовніше — постійно використовувати мову, брати участь у всеможливих семінарах, тренінгах із іноземцями. Також це — постійний перегляд відео, мультфільмів, серіалів англійською. Можна виписувати незрозумілі слова, заучувати, потім слухати повторно. Потрібно розвивати слухове сприйняття мови, навички аудіювання. І, звісно ж, вдосконалювати шкільні знання і навички з граматики.

Учителям радила б зробити уроки англійської нестандартними, веселими, проводити їх в ігровій формі, аби школярі отримували від них задоволення. Молоді ж варто брати участь у проектах, які дають змогу вивчати мову і подорожувати — коли постійно перебуваєте в колі людей, які спілкуються англійською, це стає вам стимул розвивається.

Розмовляв Володимир ПЕТРЕНКО.

Слідкуйте за оновленнями на наших сторінках у Фейсбуці, Вконтакті, Однокласниках та Твіттері, а також підписуйтесь на наші канали у Youtube та в Telegram.

Коментарі Facebook:

Читайте також:

Активний Малинчанин

Ініціативи

Останні новини

У райцентрі Житомирської області вантажівка з нетв...
За півроку жителі Житомирської області майже 5 тис...
​В управлінні захисту економіки в Житомирській обл...
Митника, який отримав від житомирського підприємця...
Митника, який отримав від житомирського підприємця...
Митника, який отримав від житомирського підприємця...
Митника, який отримав від житомирського підприємця...
Житомирські епідеміологи розповіли, коли чекати пі...
У Малині чергове ДТП: легковик врізався в електроо...
В ОДА підрахували, скільки родин у Житомирській об...
Жителі малинської багатоповерхівки та КП «Добробут...
Вже є три претенденти на посаду начальника Житомир...
Житомирського офіцера, який пішов у «самоволку», з...
​Жителів Житомирської області просять не панікуват...
Лабораторний центр назвав школи Житомирської облас...
Поліція розслідує зловживання посадовців Держгеона...
Поліція розслідує зловживання посадовців Держгеона...
Поліція розслідує зловживання посадовців Держгеона...
Поліція розслідує зловживання посадовців Держгеона...
Поліція розслідує зловживання посадовців Держгеона...
Суд розглядає справу про розтрату коштів під час р...
Суд розглядає справу про розтрату коштів під час р...
Фестиваль "Інкубатор ремесел", рок-конце...
У житомирському стрипклубі затримали відвідувача з...
В Житомирській області СБУ проводить обшуки в упра...
Начальника рибоохоронного патруля в Житомирській о...
​Поліцейські евакуювали з житомирського університе...
​Ще один житель Житомирської області сплатив синов...
​Поліція в Житомирській області розшукує трьох дор...
​Поліція в Житомирській області розшукує трьох дор...
​Поліція в Житомирській області розшукує трьох дор...
​Поліція в Житомирській області розшукує трьох дор...
САД у Житомирській області відповіла депутатам: Ні...
При Житомирській ОДА пропонують створити координац...
Малинчанин бере участь у міжнародних військових на...
​Чергове «замінування» в Житомирі: з ОДА та універ...
​У Житомирській області 25 пар закоханих подали за...
​За день поліція провела більше ста обшуків у Коро...
​У Житомирі хочуть оголосити конкурс на отримання...
​Ювенальна превенція Житомирської області передала...